Szukaj
Ankieta

Ulubione dodatki w domu?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Kalendarz
Pomysły
    Od jakiegoś czasu przygotowuję się do wprowadzenia do nowego lokum. Jednym z podstawowych problemów jaki mam to kwestia dotycząca aranżacji wnętrza. Pierwsza myśl jak przyszła mi do głowy to zatrudnienie projektanta. Jednak gdy dowiedziałem się jakie ceny życzą sobie tacy ludzie, postanowiłem najpierw poszukać rozwiązania na własną rękę. Mieszkanie nie jest duże bo stanowi część parterową domu jednorodzinnego. Główne pomieszczenie ma około 25 metrów i jest to salon połączony z kuchnią. W dalszej części jest przedpokój i dwie łazienki. Całe zamieszanie skupia się przede wszystkim na salonie. Łazienki to kolejny etap na który finansowo trzeba się mocniej przygotować. Po wstępnym zaprojektowaniu wnętrza przyszedł czas na zadbanie o akcesoria. Na rynku jest masa firm, które oferują klientom ciekawe rozwiązania by mieszkało się jeszcze przyjemniej. Z racji tego, że jedna ze ścian jest w kamieniu postanowiłem oświetlić ją żarówkami typu led. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że daje możliwość podświetlenia w kilku kolorach. W zależności do tego jaki klimat chcemy uzyskać do dyspozycji mamy światło czerwone, zielone, niebieskie, białe. Elementem wykończeniowym, który doda jeszcze więcej ciepła jest dywan. Wszystko zachowane w ciepłych kolorach i włochaty dywan sprawia, że do domu wraca się z przyjemnością.

    Osobiście jestem zwolennikiem feng shui i w moich czterech kątach nie zabrakło elementów kultury wschodniej. Sporo czytałem o całej idei i muszę z ręką na sercu stwierdzić, że ta filozofia potrafi znacznie pomóc w aranżacji wnętrza by było przyjazne i przytulne. Akcesoria kuchenne są również ważnym elementem. Warto zadbać o dobrą zastawę. Jedna z największych sieci meblowych na świecie ma w swojej ofercie znakomite rozwiązania. Dodatkowo jest to w cenie na która każdy może sobie pozwolić. Pamiętajmy, że do uzyskania ciekawego efektu i stworzeniu wyjątkowego klimatu w naszych czterech kątach, wcale wiele nie potrzeba. Wystarczy zainspirować się innymi projektami i nie przesadzić ze zbyt dużą ilością akcesoriów.

Napisane w miesiącu Luty, 2013

Jak wyremontować mieszkanie

40Przed takim pytaniem staje bardzo wiele osób. Sam pamiętam okres w którym postanowiłem wyremontować swoje mieszkanie. W tym celu odwiedziłem miejsce w którym na pewno znajdę jakieś przydatne informacje czyli internet. Od czego zacząć? Remont to poważna sprawa i nie można do niej podejść obojętnie. To nie jest przemeblowanie tylko generalny remont swojego lokum. Po znalezieniu kilku wartościowych informacji zadzwoniłem do kilku znajomych, którzy siedzą w tej branży i zadeklarowali swoja pomoc. Teraz są czasy w których większość dobrych fachowców postanowiła wyemigrować za lepszym życiem i najefektywniejszym sposobem na znalezienie uczciwego pracownika jest droga poleceń. Nie miałem zamiaru zabierać się za to samodzielnie. Skoro, tak czy inaczej musiałbym wydać pieniądze na materiały to głupota by było gdybym je zmarnował swoim nieudolnym działaniem. Oczywiście problemu nie będą mieli Ci, którzy już to kiedyś robili lub pracują na co dzień w tym charakterze. Już raz postanowiłem położyć tapetę w swoim pokoju.

Do pomocy zatrudniłem swojego tatę, żeby było taniej. To nie był dobry pomysł mimo tego, że w finalnym efekcie praca została dobrze zrobiona. Straconych nerwów jednak nikt mi nie wróci a czas którym zrobili by to profesjonaliści pewnie byłby o połowę krótszy. Wniosek jest bardzo prostu. Lepiej zlecić remont komuś kto się na tym zna. Najlepiej drogą poleceń. Być może nie zaoszczędzimy tyle pieniędzy ile chcemy ale mamy pewność, że praca zostanie zrobiona na czas i na najwyższym poziomie. W tym czasie lepiej jak skupimy się na zarabianiu pieniędzy i na zdrowie nam to wyjdzie. Wychodzę z założenia, że skoro ktoś zajął się taką pracą, to po to by zarabiać pieniądze. Gdyby każdy decydował się na samodzielne robienie wszystkiego to nie inni ludzie byli by nie potrzebni a to koncepcja, która generalnie nie ma większego sensu. Ostatnim ogromnym plusem jest to, że przy takim remoncie narażeni jesteśmy na uszczerbek na naszym zdrowiu. Poklejone ręce, zapylone oczy i bolące plecy to rzeczy, które powinny przekonać każdego do zatrudnienia fachowca.

Kupno nowego mieszkania to bardzo ważny krok w życ…

Kupno nowego mieszkania to bardzo ważny krok w życiu każdego człowieka. Świadczy o jego dojrzałości, chęci usamodzielnienia się. Wybierając mieszkanie warto kierować się swoimi zainteresowaniami, preferencjami i gustem, ponieważ tylko miejsce, w którym czujemy się dobrze będzie dla nas tak bliskie jak dom rodzinny. Dla jednych azylem stanie się górska chata w Tatrach, a innych bardziej zadowoli apartamentowiec położony w centrum miasta. Jednak to co buduje prawdziwą atmosferę to odpowiednio urządzone wnętrze. Aby urządzić je zgodnie z własnym upodobaniem warto samemu spróbować swoich sił jako designer i stworzyć projekt mieszkania. Da to nam pewność, że wszystko przebiega zgodnie z naszą myślą. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, z odsieczą przyjdzie wykwalifikowany i kreatywny projektant wnętrz. To on, znając naszą koncepcję, bez trudu dopasuje do siebie każdy detal, stworzy odpowiednie zestawienia kolorystyczne, urzeczywistniając tym samym marzenie o komfortowych i niezwykłych pomieszczeniach.

Podstawowe prace wykończeniowe

Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera musimy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało wykończenia. Z reguły w takich mieszkaniach na ścianach położony jest jedynie tynk, a podłogi są betonowe. Z jednej strony daje nam to możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza – każde pomieszczenie będzie wykończone wg naszego pomysłu. Jednakże wiąże się to z długimi godzinami spędzonymi na nadzorowaniu prac wykończeniowych.
Prace wykończeniowe możemy wykonać samodzielnie, jednakże takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy jako takie pojęcie o pracach takich jak kładzenie kafelków, malowanie czy tapetowanie. Dla oszczędzenia sobie nerwów i szybszego ukończenia remontu warto zatrudnić fachowców, którzy wykonają wszystkie prace za nas. Najlepiej wybrać ekipę remontową, która wykona kompleksowo wszystkie prace związane z wykończeniem mieszkania. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż wynajmowanie fachowca do każdej z prac osobno. Oprócz pieniędzy zaoszczędzimy też sporo czasu, gdyż po zakończeniu jednej rzeczy, osoby zatrudnione przez wynajętą firmę przechodzą do kolejnej.

Tak czy inaczej prace remontowo-wykonczeniowe niosą za sobą duże koszty. Wszystkie materiały należy kupić z odpowiednim zapasem, tak by nie trzeba było co chwila jeździć do marketu budowlanego.
Oczywiście remont można rozłożyć w czasie i najpierw wykonać tylko prace, których wykonanie jest niezbędne do tego by zamieszkać w nowym mieszkaniu. Wśród takich prac należy wymienić przede wszystkim podłączanie sanitariatów oraz wszelkie prace hydrauliczne. Kolejnym elementem, który trzeba wykończyć przed zamieszkaniem są podłogi. Najpopularniejsze są teraz panele i parkiet. Zaś w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia w dalszym ciągu niezastąpione są kafelki. Przed zamieszkaniem warto też wykończyć ściany, czyli położyć gładzie i podmalować. Z czasem, kiedy środki finansowe pozwolą nam na wykonanie pozostałych prac można na ścianach położyć tapetę lub pomalować je na dowolny kolor, który będzie komponował się z wystrojem wnętrza.

Zmiana układu pomieszczeń w mieszkaniu

4Niewielu z nas może pozwolić sobie na zakup idealnego mieszkania. Często właśnie z uwagi na ograniczone środki finansowe zmuszeni jesteśmy kupować mieszkania, które daleko odbiegają od wyobrażeń. Niejednokrotnie zdarza się tak, że głównym problemem w mieszkaniach kupowanych z rynku wtórnego jest nieodpowiedni układ pomieszczeń – na przykład kuchnia jest zbyt mała lub korytarz za wąski, bądź też, któryś z pokoi jest za duży i bez problemu można było by z niego zrobić dwa. Modernizacja mieszkania, tak by odpowiadało ono w pełni potrzebom właścicieli może okazać się stosunkowo prosta, choć będzie wymagała załatwienia kilku formalności. Chodzi oczywiście o przesunięcie, dobudowanie lub też całkowite usunięcie ścian działowych budynku. Ściany działowe nie są głównym elementem konstrukcyjnym budynku, więc często ich układ jest zmieniany przez właścicieli mieszkań. Rzecz jasna do takich prac potrzebne jest zezwolenie, ze starostwa i od właściciela budynku, jednak nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielne prace można liczyć na łagodne potraktowanie ze strony tych organów. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o ściany nośne budynku, w tym przypadku, jeżeli przed planowanymi pracami remontowymi nie dostaniemy zezwolenia, wszelkie zmiany zostaną potraktowane jako samowolka budowlana.
Nie zawsze trzeba wyburzać całą ścianę. Na przykład, aby kuchnia stała się bardziej przestrzenna można ją „otworzyć” usuwając drzwi i poszerzając wejście. Kiedy kuchnia jest naprawdę mała można zdecydować się na całkowite usunięcie ściany – powstanie w ten sposób aneks kuchenny.
W starszych mieszkaniach problemem są często za duże pomieszczenia, niekiedy brak łazienki. Wówczas koniecznym okazuje się postawienie ścianek działowych. O ile przy wydzielaniu łazienki z innego pomieszczenia musimy postawić tradycyjne ściany działowe, o tyle przy rozdzielaniu pokojów możemy pokusić się o inne rozwiązania. Ciekawym pomysłem jest postawienie ścianki działowej z luksferów, gdyż nadaje ona dodatkowo charakter dekoracyjny mieszkaniu. Równie interesująco wyglądać będzie „ściana” z tafli ręcznie malowanego, hartowanego szkła.

Jak zaaranżować mały balkon

Osoby posiadające mieszkania w blokach wielorodzinnych często narzekają na mały balkon. Na to, że nie można nic z nimi zrobić. W związku z tym najczęściej służą one latem do suszenia prania, a w chłodniejsze dni do przechowywania różnych rzeczy. Jednak warto poświęcić chwilę na to, by zmienić balkon w miejsce, gdzie z rana można wypić kawę a w ciągu dnia miło spędzić czas na opalaniu lub po prostu relaksować się. Co zatem zrobić, aby nawet niewielki balkon stał się namiastką ogrodu w wielkim mieście? Przede wszystkim trzeba przystąpić do prac mających na celu jego odnowienie. W pierwszej kolejności należy odświeżyć barierki – najlepiej zrobić to malując je zabezpieczającą farbą do metalu, jednak przed przystąpieniem do prac starannie trzeba oczyścić metal ze wszelkich zabrudzeń i resztek poprzedniej farby. Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy powierzchnia balkonu nie posiada żadnych ubytków, jeżeli takie są należy je uzupełnić, całość można pomalować farbą do betonu.

Jednak jeśli naprawdę chcemy aby posiadany przez nas balkon stał się naszym azylem warto wybrać inne rozwiązanie. Na powierzchni balkonu można położyć sztuczną trawę, kafelki lub drewniane płyty ogrodowe. Ich koszt nie jest wysoki, położenie nie wymaga wynajmowania fachowców, a efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Kolejnym etapem prac jest aranżacja balkonu. Balkon można urządzić w takim stylu by pasował do mieszkania, jednak nie jest to konieczne. Niezwykle popularne są teraz balkony w orientalnym stylu, nawiązujące swoją tematyką do ogrodów japońskich, w których panuje minimalizm i harmonia. Dzięki temu można na balkonie można odpocząć od zgiełku i odstresować się po całym dniu. Osoby, które chcą zachować swoją prywatność w czasie przebywania na balkonie mogą pomiędzy barierki wpleść na przykład specjalną matę bambusową, która osłoni je przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeżeli posiadamy większy balkon można pokusić się o jego zabudowę, dzięki czemu będzie można przyjemnie na nim spędzić czas również w czasie chłodniejszych dni, jednak na takie działanie musimy posiadać zgodę zarządcy budynku.